Проведена работна среща на 12.09.2023г. и отправени предложения за промени СП 2023-2027 г.

Пълен текст на писмото – тук

Обръщаме се към Вас във връзка с проведена работна среща на 13.09.2023г. между представители на д-я “Животновъдство” и бранша. По време на заседанието бяха отправени предложения за изменение на първи стълб по СПРЗСР за периода 2023-2027г., които пряко засягат интервенцията “Обвързано с производството подпомагане за месодайни крави (МеК)”.

Предложено от страна на други организации е: 

Да отпадне подпомагането на месодайни крави извън развъдни програми и общия им бюджет да бъде преразпределен към останалите интервенции за млечни крави, крави от застрашени от изчезване породи, биволи, овце и кози.

Категорично заявяваме, че сме против така отправеното от г-н Димитър Зоров (“НСГБ”) предложение, което е немотивирано и емоционално. Предложението беше подкрепено от:

  • Васил Николов “Асоциация за развъждане на местни породи говеда в България”
  • Бойко Синапов “Обединени български животновъди”
  • Иван Механджийски “Развъдна асоциация на българските породи говеда – РК, БР, Искърско”
  • Мария Степанчева – “Асоциация на биволовъдите в България”
  • Пенка Христова “Институт на жените фермери в България”

Напомняме на вносителите на предложението, че стопаните участвали по заявяването на “МеК” вече са поели пазарните ангажименти по мярката, касаещи този прием и обхвата на целия период на СПРЗСР 2023-2027г, а не само за текущата година. Изработването на SWOT анализа и СП,  както и съгласуването му с всички дирекции в ЕК отне близо три години и подобно рязко  изменение на интервенцията без задълбочен анализ би било прибързано и неуместно. По изнесените данни за приема на заявления за подпомагане за Кампания 2023г, по интервенцията Обвързано с производството подпомагане за месодайни крави (МеК)”, са подали документи 3940 стопани с общ брой 111 255 крави. 

В допълнение на това и в защита на нашите фермери, отглеждащи месодайни крави “МеК”, предоставяме на Вашето внимание обобщени данни и анализ, който съставихме за периода 2019-2022г. Изследването се базира на собствени изчисления, при които се използват данни на НСИ Инфостат, САПИ, Агростатистика и МЗХ. В този анализ ясно се вижда ефекта от поетите пазарни ангажименти на нашите стопани и предложения за отпадане на финансирането им са необосновани. 

С УВАЖЕНИЕ,

Екип на БКМЖ

БКМЖ
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.